MŮJ PŘÍBĚH
RICHARD GONZOR
 

Mým posláním je doprovázet lidi životními etapami změny, pomáhat jim najít sebe sama a žít život podle svých představ. Mám dar vcítit se do emocí druhých lidí a probudit v nich životní sílu. 

Jsem životní kouč, mentor a trenér bojových sportů. Už přes 25 let učím muže i ženy, jak sladit své tělo, mysl i duši. Základem mého učení je propojení se svým tělem a emocemi skrze pohyb. Cílem je cítit se skvěle a být rád nebo ráda na světě. Mým vedením prošla už tisícovka lidí. Díky jejich vlastnímu úsilí a mému vedení se posunuli psychicky i emočně. Naučili se postupy, díky kterým dnes dokážou pomáhat sami sobě. A žijí radostnější život. 

Svůj příběh vyprávím jako životní lekce, ze kterých jsem se poučil a dospěl k poznání, které předávám lidem. Sám na sobě jsem vyzkoušel, co funguje a co naopak musím změnit. Díky tomu lidem mé učení opravdu pomáhá – prošel jsem si tím, co dnes učím druhé. Na základě toho jsem vytvořil program MOJE SÍLA. 

A k čemu jsem dospěl? Každý si musí najít svoji jedinečnou cestu životem. Ta moje znamená dělat to, co mě baví a naplňuje. Nebo se o to snažit a nepřestávat hledat a zkoušet nové věci. 

Myslím si, že život má být zážitek, který nás těší a inspiruje. Není třeba se trápit problémy zbytečně, ale až přijdou, musíme je umět aktivně řešit. 

Mám ženu a dvě dospívající děti, se kterými se od sebe vzájemně učíme. Moje práce je mým posláním i koníčkem. Protože o tom život prostě je – žít naplněný a radostný život plný energie. 

Přečtěte si mé životní proměny, možná se v nich poznáte a třeba vás v něčem inspirují 🙂

Z trenéra bojových sportů životním koučem a mentorem

Tato cesta trvala 35 let. Nebyla vždy jednoduchá a přímočará. Prošel jsem si několika životními krizemi. Dnes můžu říct, že se mé životní krize staly zdrojem mého poznání. To však neznamená, že se ze mě stal hrdina, který už nikdy nebude mít žádný problém 🙂 Problémy přicházejí a provázejí nás celý život, jde jen o to, jak se naučíme je zvládat a řešit.

Závodník a trenér bojových sportů

Sportoval jsem celé dětství. Chodil jsem na sportovní základku i gymnázium, kde jsem závodil v atletice. Během letních prázdnin jsem podnikal cesty do Vietnamu za rodiči, kde jsem se učil kung-fu v čínské škole. Po několika letech tréninku a pobytech ve Vietnamu jsem získal oprávnění založit školu a vyučovat kung-fu v Česku. Ještě na gymplu jsem založil školu kung-fu v Praze. A na výšce pak svůj první klub kickboxu na Slovensku.

V kickboxu jsem trénoval členy reprezentace a mistry republiky i Evropy. Byl jsem koučem státní reprezentace, mezinárodním rozhodčím a členem výboru českého svazu full-contactu. Na Slovensku jsem založil Slovenskú asociáciu kickboxu. Závody jsem i organizoval, byl jsem například ředitelem výboru mistrovství světa i Evropy pořádaných v ČR a na Slovensku.

Jezdil jsem na závody po celém světě. Ve 22 letech jsem se stal mistrem světa ve formách kung-fu v asociaci SAKEV, a později jsem na MS vybojoval i bronzovou medaili.

Úspěchy a výhrami jsem zkrátka žil jako závodník, trenér i funkcionář. Tento život mě bavil a naplňoval po několik let.

Až mě to jednoho dne přestalo bavit.

Když jsem se stal mistrem světa ve formách kung-fu, překvapilo mě, že euforie ze zlaté medaile za chvíli opadla. Radost z úspěchu trvala pouhých pár dní. A vlastně šlo spíš o chvilkové opojení než o skutečnou radost. Zlatý titul mě stál několik let úsilí a energie – a odměnou pak bylo pár hodin „štěstí“? Vždycky jsem si myslel, že medaile a úspěchy (ať v práci nebo ve sportu) jsou zdrojem spokojenosti. Tehdy jsem si uvědomil, že je něco špatně.

Ale pokud mi radost a naplnění nepřinese ani titul mistra světa, tak co tedy?

Richard Gonzor učí thajský box na semináři

NESPOKOJENOST A HONBA ZA NĚČÍM LEPŠÍM

Celý život mě provází pocit nespokojenosti a honby jít za něčím lepším.
Často se ptám - kdy už budu žít spokojeně?

 

Úspěchy a výhry nám trvalé štěstí nepřinesou

Dostal jsem se do bodu, kdy mi výhry a sport ke spokojenosti přestaly stačit. Uvědomil jsem si, že ani titul mistra světa mě nečiní trvale šťastným. Úspěch přinášel uspokojení, které bylo jen krátkodobé a pomíjivé. Pochopil jsem, že medaile a cíle za to nestojí. Tak jsem začal hledat, jak bych v životě mohl být spokojený trvale, nezávisle na podaném výkonu. 

Postupně jsem došel k závěru, že musím začít naslouchat svým vnitřním hlasům, které mě vedou. Hledal jsem to, v čem se životě cítím dobře a rozvíjel jsem to. Začal jsem číst a zajímat se o osobní rozvoj. Díky tomu život začal plynout úplně jinak. Pochopil jsem, že je lepší dělat sport pro prožitek, a ne pro výkon. Sportoval jsem jen pro radost, naučil jsem se i jen tak odpočívat. Výkon a úspěchy mě přestaly zajímat a dělal jsem věci, které mě baví, bez ohledu na výsledek. Prostě jsem se jen cítil dobře.

Místo honby za cíli a výkony jsem začal dělat to, co mě baví a naplňuje.
A konečně si začal život užívat.

 

 

Strach opustit jistou práci a začít podnikat

Vystudoval jsem Veterinární fakultu v Košicích, ale místo práce veterináře jsem se začal živit jako burzovní makléř a projektový manažer. Už na výšce jsem cítil, že by mě kariéra zvěrolékaře nenaplňovala, a dělat s cennými papíry jako na Wall Street byl můj sen 🙂 Také jsem chtěl pokračovat v dráze trenéra kickboxu. Jako burzovní makléř jsem v korporátu vydržel 6 let. První roky jsem se fakt bavil - zábavná práce, večírky, poznával jsem velký svět úspěšných finančníků a makléřů. Byl jsem mladý, měl jsem super peníze, firemní auto, jistotu korporátu a bylo to v pohodě. To jsem vždycky chtěl 🙂 

Ale postupně mi ta práce přestala dávat smysl. Místo naplnění mi přinášela jen jakési vnitřní prázdno. Ve 30 letech už jsem cítil, že chci dělat naplno trenéra kickboxu - práci, která mě baví nejvíc. A jako trenér rozjet vlastní podnikání. Ale opustit dobře placené teplé místečko a jistotu korporátu a udělat ten krok do neznáma bylo těžké. Nedokázal jsem sebrat odvahu a z práce úplně odejít. Přemáhal jsem své strachy. Z toho, že se neuživím. Děsil mě i strach ze změny. Řešil jsem, jak v sobě najít sílu přestat dělat to, co už mě nenaplňuje a začít živit rodinu tím, co má značně nejistou budoucnost. 

Zlomovým okamžikem bylo narození syna. Tehdy jsem se zeptal sám sebe, jakým příkladem mu chci být. Budu hrát na jistotu, ale skuhrat a dělat to, co nechci? Nebo se rozhodnu nebýt srab, zariskuju a půjdu do životní výzvy, abych nepopřel sám sebe?

Narození syna a dlouhodobá nespokojenost mě nakonec nakoply k zásadnímu životnímu rozhodnutí. Odejít z práce a jít za svým snem. Uvědomil jsem si, že chci dělat to, co mě baví, naplno - a nestačí mi to dělat jen napůl. Tak jsem začal podnikat jako trenér kickboxu. 

Našel jsem odvahu riskovat, abych mohl dělat to, co mě skutečně baví. 
Protože o to v životě jde – aby nás práce naplňovala a dávala nám smysl.

 

 

Nespokojenost nás nutí dělat změny

Každé rozhodnutí k zásadní životní změně vyplynulo z mé dlouhodobé nespokojenosti. A z nenaplnění toho, jak chci žít a jak se chci v životě cítit. Provází mě totiž celoživotní pocit NESPOKOJENOSTI. Proč? Protože jsem pořád hledal něco lepšího, než co jsem zrovna žil. Vždycky jsem hledal NAPLNĚNÍ a své POSLÁNÍ. 

A víte co? Bylo to tak správně. Protože ta moje nespokojenost mě vždycky nakopla k ještě intenzivnější práci na sobě samém. Donutila mě hledat nové cesty. Snaha řešit pocit nespokojenosti mě tak vlastně vedla k neustálému zlepšování se a k dalšímu poznání. Nespokojenost v životě není špatně. Nutí nás hledat nové směry a dělat změny. 

 

DUCHOVNO A PROPOJENÍ SE SVOU DUŠÍ

Rozhodnutí odejít z práce a začít podnikat jako trenér kickboxu mě nakoplo také k tomu věnovat se víc osobnímu rozvoji a číst víc knih. Měl jsem na čem stavět, z mládí jsem měl slušné základy. Díky bojovým uměním jsem vnímal důležitost svého vnitřního nastavení a vnitřního světa. Uměl jsem pracovat se svými emocemi.

A také jsem měl schopnost umět se napojit na svou duši. Jistý rozměr duchovna a propojení sám se sebou jsem v sobě vnímal už od dětství. Možná i díky tomu, že jsem částečně vyrůstal v zahraničí, kde rodiče pracovali. Do 8 let jsme žili v Paříži a mezi 15. až 20. rokem jsem za rodiči  jezdil na prázdniny do Vietnamu. Tam jsem poznal východní bojová umění - s tamními mistry jsem cvičil kung-fu. Zajímal jsem se o čínskou medicínu a nechal se inspirovat buddhismem. 

V souladu s filozofií východních bojových umění jsem už v mládí trénoval nejen své tělo – ale také jak zvládnout svojí mysl a emoce.

Začal jsem se učit od zkušenějších 

A to byl další životní zlom. Dlouho jsem si totiž myslel, že si na všechno v životě musím přijít sám. Po vzoru východních mistrů jsem si vytyčil “jednoduchý” cíl, že budu osvícený 🙂 A naivně jsem si myslel, že to dokážu sám, že nepotřebuji žádné vedení ani pomoc. Vydržel jsem to hodně let, ale nejsem na to vůbec hrdý. Byla to jen moje slepota a pýcha.

Zhruba ve 40 letech jsem si konečně přiznal, že “osvíceným” se sám nestanu a že bude lepší se učit od zkušenějších. Začal jsem vyhledávat kvalitní průvodce. Zajímal jsem se o různá náboženství a duchovní rozvoj. Učil jsem se metody psychoterapie, udělal si kurz reflexologie a 1. stupeň Reiki. Hodně jsem praktikoval a zkoušel sám na sobě. Na individuálních terapiích jsem poznával různé metody vedení lidí a učil se poznávat svůj vnitřní svět. Učil jsem se, jak se dostat do kontaktu se svými emocemi a jak je svobodně vyjádřit – a díky tomu prožít v těle léčivé procesy. 

Bylo to jako bych z lodičky, kterou vesluju sám, přestoupil na loď s motorem. Všechno šlo najednou daleko rychleji a jednodušeji. Zjistil jsem, jak je důležité mít balanc i v této otázce – nedělat všechno sám a učit se od zkušenějších.

Naučil jsem se stanovit svou hodnotu a cenu

Díky tomu, že jsem si sám nechal pomoct, jsem taky pochopil, co dávám lidem, které koučuji já. Uvědomil jsem si svoji hodnotu a díky tomu jsem neměl problém si říct o vyšší částky. To dnes hodně lidí neumí. Říct si o peníze, vyjednat lepší plat a podmínky. Necítí svoji hodnotu a proto mají nízké sebevědomí. 

 ZDRAVÉ TĚLO A ŽIVOTOSPRÁVA

Zdraví a životospráva 

Už od gymplu jsem experimentoval s vlastním tělem ve sportu i ve stravě. Studoval jsem složení potravin a zkoušel různé extrémy ve výživě: hladovky, přerušovaný půst a přežírání, ketodietu a vegetariánství, rychlé nabírání a hubnutí svalové hmoty. Díky tomu jsem se naučil, jak v těle funguje strava a jak moc nás dokáže ovlivnit zdravá životospráva. Vyzkoušel jsem, jak moc jsou tělo a mysl propojené. 

Díky svým experimentům jsem poznal, jak moc nám zdravé jídlo, návyky a pravidelný režim dne pomáhá k lepší náladě a pozitivnímu nastavení mysli.

Práce s vnitřní energií 

Naučil jsem se, jak své tělo a mysl nabíjet energií. Tak, abych se cítil skvěle a měl dostatek síly do života. Uvědomil jsem si, z čeho čerpám svou životní sílu a energii. A našel svůj zdroj ŽIVOTNÍ ENERGIE. Každý z nás máme tento zdroj v sobě. Akurát je potřeba najít nebo obnovit přístup. Je to jako mít v sobě zásuvku a neumět se do ní zapojit. 

Napojení na moudrost svého těla

V mládí jsem se ke svému tělu choval špatně. Byl jsem typický dříč – makal jsem Zátopkovým přístupem, jel jsem jen na výkon, trénoval do úmoru a pro úspěch jsem byl schopen udělat vše. Ničil jsem se a pořád dokola se zraňoval. Tělo mi jasně dávalo najevo, že se mu můj přístup nelíbí. Až později, kolem 30 roku jsem si uvědomil, že když nám tělo něco signalizuje, neměli bychom to přecházet. Postupně jsem se naučil vnímat své tělo a své vnitřní hlasy. 

Díky tomu jsem začal víc cítit i emoce, které cítíme v těle. A začal jsem zjišťovat, jak fungují. Učil jsem se, jak rozumět co mi říkají, kam mne vedou. Jak je nepotlačovat do sebe, ale prožívat. Naučil jsem se, jak můžu i negativní emoce prožít zdravě. Díky tomu se tělo stalo mým rádcem ve všech životních situacích. 

Všechny odpovědi na své otázky máme v sobě. 
Jde jen o to k nim najít cestu.

Jak meditovat

KOMUNIKACE VE VZTAZÍCH

Rozvod mě naučil, jak komunikovat ve vztazích

Zažil jsem rozvod. S první ženou jsme si sice perfektně rozuměli, ale chyběla nám vášeň a jiskra. Bohužel jsem tenkrát ještě neuměl komunikovat to, co cítím, takže jsem místo otevřenosti utíkal a své pocity schovával. Buď jsem vybouchl nebo jsem vůbec nemluvil – a tím jsem náš vztah ničil víc, než kdybych na rovinu řekl, co cítím. Výsledek? Nakonec jsem ze vztahu odešel.

Poznal jsem, jak je rozchod těžký.

Naučil jsem se, že schovávat své emoce a utíkat před problémy nikam nevede. Se svou druhou manželkou to trénujeme už 23 let :-). Oba jsme se postupně naučili sdílet své pocity a potřeby, a také komunikovat nesoulady a problémy. Dnes jsme spolu, máme krásný vztah i s dospívající dcerou a synem. A jsme hrdí na to, že s námi děti i ve věku 17 a 20 let stále jezdí na rodinné dovolené 🙂

Párové terapie 

Zažil jsem klasické vztahové problémy, které řeší většina lidí. Hádky, nepochopení, zklamání, neschopnost vyjádřit své pocity a potřeby... Z toho pramení mé zkušenosti, díky kterým dnes jednotlivce a páry učím, jak řešit konflikty, jak předcházet problémům i jak poznat čas, kdy už je lepší se netrápit a rozejít se. Mými párovými terapiemi prošly už desítky mužů a žen. Naučil jsem se vyjadřovat své emoce a potřeby a komunikovat o problémech. Všechno je o zdravé komunikaci a společném hledání řešení.

OSOBNÍ KOUČ

Lidi koučuji už 35 let. Koučem jsem byl už v době, kdy to ještě nebylo v módě a kdy se nám neříkalo kouč, ale trenér nebo učitel 🙂 Začal jsem v 18 letech, kdy jsem se stal trenérem bojových sportů. Protože koučink byl součástí mého vedení tréninků hned od počátku. Mám dar nacítit se na emoce druhých lidí, i proto jsem práci s psychikou a emocemi vždycky považoval za přirozenou a nutnou. 

Připravoval jsem závodníky i reprezentanty republiky, kde byl psychický výkon stejně důležitý jako ten fyzický. Učil jsem je zpracovávat své strachy, ať už ze soupeře, z rány nebo trému ze závodů. Cvičili jsme, jak překonat strachy a prožívat své emoce jako vztek, agresivitu nebo zklamání z neúspěchu. Závodní sport je krásný v tom, že nám nabízí celou škálu pocitů, se kterou se musíme vypořádat. A na tom se dá skvěle učit. Vedl jsem sportovce k tomu, aby o svých pocitech mluvili, nepotlačovali je a neschovávali do sebe. Otevírali jsme i osobní témata a meditovali. Už tehdy jsme trénovali všechny tři složky – tělo, mysl i duši.

Postupně jsem do koučování přidával své zkušenosti z mých životních přešlapů. Ve 33 letech jsem začal koučovat i lidi mimo sport a naplno se pustil do kariéry profesionálního kouče. Bavilo mě to, lidé mi důvěřovali, cítili ve mě oporu a jistotu. Pomáhal jsem jim zvládat krize, dodával jim sílu uskutečnit změny a provázel je životem. 

Vedle mých klientů jsem celou dobu učil i sám sebe – 
jak pracovat s lidmi, jak je motivovat, zbavit strachů a vážit si sebe sama.

To byly mé životní krize a poznání. Zkušenosti a poučení z nich využívám ve své práci.

Spojení koučinku s pohybem = spojení těla, mysli a duše

Postupem času jsem přišel na to, že při pohybu se lidé otevřou víc. Nebo snadněji a rychleji, záleží jak kdo. Během života jsem na sobě i na ostatních vyzkoušel spoustu postupů, jak pracovat sám se sebou. A na všechny nejvíc fungovaly techniky spojené s pohybem. Díky nim se totiž dostaneme snáze ke svým emocím, které jsou uloženy v těle.

Protože když chvíli sportujeme, tak po čase hlava vypne = přestane myslet. A to je stav hladiny alfa, do kterého cíleně přivádím své klienty. V tomto stavu se napojujeme na sebe sama (nebo-li na svou duši, nitro, intuici…) a pracujeme se svými pocity. A neřešíme problémy jen hlavou, tou racionální cestou, ale své emoce prožíváme. A to je obrovský rozdíl. Tak se můžeme zbavit emocí a bloků, které nás trápí. Uvolněná energie zase může proudit v těle a my už nic nepotlačujeme. V tomto stavu léčíme stará vnitřní zranění a hledáme nové způsoby řešení. 

Pro zpracování emocí je práce s tělem klíčová.
O emocích totiž nestačí mluvit, musí se prožít. 

Osobní koučink jsem spojil s pohybem 

A tak jsem postupně začal lidi vést jinak než většina koučů. Osobní koučink jsem spojil s pohybem. Inspiroval jsem se metodami, které používali už šamani a východní bojová umění. Zkrátka jsem lidi učil to, co mi bylo vždy přirozené a dávalo smysl. A protože mí klienti měli výborné výsledky, tak jsem v roce 2017 založil, spolu s mým kamarádem Danem Kripnerem, program MOJE SÍLA.

 

PROGRAM MOJE SÍLA

Jeho hlavní pointou je práce s tělem, duší a myslí a také návrat životní síly a energie. Zde propojujeme psychický, duševní a fyzický rozvoj, který jsem léta praktikoval sám na sobě i na sportovcích a klientech. Během 5 let jsem zorganizoval a vedl více než 45 sebe-rozvojových kurzů a seminářů - u nás, v zahraničí i online. Už 10 let pořádám semináře na Krétě (2x ročně), v Thajsku a nově i na Bali. Přednáším také na festivalech a koučuji týmy a firmy.

Dříve jsem měl individuální tréninky, semináře a kurzy zaměřené víc na pohyb. Pracoval jsem s konceptem BOJOVNÍKA, s důrazem na boj a fyzickou stránku. V posledních letech jsem se však posunul i já sám. Od bojovníka k ŠAMANOVI. Proto u mě najdete kurzy s názvem CESTA ŠAMANA, kde vedle pohybu, víc používám terapeutické techniky a meditace. 

Pokud vás zajímá, s čím můžu pomoct vám, podívejte se na mé semináře v Čechách, na Krétě či v Thajsku. Nebo se domluvme na osobní koučink v Praze. Všechny mé aktuální kurzy najdete v rozcestníku na homepage.

Mé poznání

K jakému největšímu poznání jsem v životě došel? Co nás lidi činí šťastnými? 

Dnes (2022) je mi 53 let. A došel jsem k tomu, že zdrojem SPOKOJENOSTI je umění jednoduchosti. BÝT TADY A TEĎ.

Dýchat v prostředí, kde to mám rád. V těchto okamžicích přichází ta opravdová spokojenost. A nespokojenost dá pokoj. Na chvíli  🙂 

 

Jak meditovat